| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Buna ziua!
In cazul in care am o diploma de licenta in informatica pot sa ma inscriu automat la orice facultate pentru master (de exemplu la istorie).
Sau este valabila doar in domeniul in care am terminat?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu n-ai nicio treaba cu istoria, n-ai studiat nimic ce tine de istorie, cum sa faci master la istorie?

| Catrice a răspuns:

Tu ești licențiat într-un domeniu.
Cum sa faci masterul într-un alt domeniu?
Uite aici niște discipline: Bazele civilizatiei. Tehnologia si inceputurile istoriei la Dunarea de Jos; Manifestari ale spiritualitatii in spatiul Europei de la Preistorie la Antichitatea tarzie; Influențe orientale în societatea românească. Ai vreo idee despre teoria care stă la baza lor?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Un domeniu apropiat, nici chiar istorie. La masterul meu scrie din ce domenii poti alege daca ai terminat facultatea X, asa ca uita-te pe site.

| WhiteLife a răspuns:

Intra pe site-ul facultății, intra la programul de master în istorie și uită-te la cerințe. De multe ori se cere licenta într-un domeniu apropiat. Dacă nu scrie, poți suna zilele astea la secretariat și sa întrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul e: da

| Yukidaruma a răspuns:

Poți să îți faci masterul la o altă facultate dar dintr-un domeniu asemănător, nu știu dacă istorie, dar către o știință exacă sigur. Cel mai bine e să te consulți cu un profesor sau chiar dacanul facultății.
Succes!

| Mirela78 a răspuns:

In ziua de astazi facultatile duc lipsa de studenti. Vei putea face master in orice domeniu vrei, indiferent de facultatea terminata.

https://istorie.unibuc.ro/programe/master/