| forzasteaua a întrebat:

Luni am evaluarea natinala la Limba si Literatura Romana,si astazi am facut o caracterizare a personajului "ZOE" din "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale.o sa o pun mai jos, si sa imi spuneti daca este bine sau nu. va rog sa ma ajutati putinbig grin(e varianta finala la care am ajuns dupa mai multe modificarihappybig grin):
Zoe este tipul de femeie imorala, ce isi inseala barbatul.Este genul de personaj feminin puternic,ambitios,cu simt practic care poate face fata cu brio oricarei situatii,are capacitatea de a-si schimba atitudinea (de la forta,hotarata la o femeie cumsecade, intelegatoare)in functie de situatia in care se afla.Eroina noastra se simte incoltita de Catavencu,ce are scrisoarea si vrea sa o publice daca nu va fi sustinut de catre Tipatescu si travereaza o stare de disperare,atunci cand afla de la Pristanda ca a fost arestat Catavencu, la ordinul lui Tipatescu.Contrariata,da ordin sa fie adus Catavencu,iar monologul sau atunci cand vede stirea in Racnetul Carpatilor arata agitatia,disperarea din sufletul ei,si hotaraste,chiar daca nu are drept de vot,sa il sustina pe Catavencu.Zoe,fiind un personaj puternic incearca tot ceea ce ii sta in putinta sa il faca pe Tipatescu sa il sustina pe Catavencu,considerand scrisoarea mult mai importanta decat sentimentele pentru Fanica.
Dupa ce a aflat de la Trahanache ca il are la mana pe Catavencu si acesta a disparut,ne dam seama ca este ingrijorata prin frazele interogative si punctele de suspensie, autorul conturand o femeie aflata sub tensiunea momentului.Catavencu,adus de Pristanda recunoaste ca a pierdut scrisoarea,iar Zoe recurge la amenintari,totodata isi schimba opinia despre cetateanul turmentat,devine plina de recunostinta in fata lui.Zoe il iarta pe Catavencu si acum este constienta de rolul ei in judet,in partid,isi da seama ca este o figura dominanta.
Caragiale a conturat un personaj ambitos,emancipat,complex,care domina pe toti in jurul ei, ere un cuvant puternic de spus si se poate descurca in orice situatie.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e rău dar nu e grozav.
Caracterele personajelor se exemplifică prin citate iar nu prin povestirea acțiunii.

| Child a răspuns:

In primul rand, compunerea ta e prea mare si e adevarat ca ai caracterizat personajul bine, dar cred ca te-ai apucat prea mult sa scrii despre detalii, sa povestesti...In al doilea rand, compunerea trebuie sa aiba o introducere pentru ca nu poti incepe asa pur si simplu...In al treilea rand, exista un plan pe care il am si eu si-l stiu pentru ca si eu am evaluarea luni. Daca vrei sa ti-l dau lasa-mi un mesaj! Sper ca am fost de ajutor! happy