| forzasteaua a întrebat:

Luni am evaluarea natinala la Limba si Literatura Romana,si astazi am facut o caracterizare a personajului "ZOE" din "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale.o sa o pun mai jos, si sa imi spuneti daca este bine sau nubig grin. va rog sa ma ajutati putinbig grin Zoe este tipul de femeie imorala, ce isi inseala barbatul.Este o femeie puternica,ambitioasa,cu simt practic care poate face fata cu brio oricarei situatii,are capacitatea de a-si schimba atitudinea (de la forta,hotaratala o femeie cumsecade,intelegatoare)in functie de situatia in care se afla.Zoe se simte incoltita de Catavencu,ce are scrisoarea si vrea sa o publice daca nu va fi sustinut de catre Tipatescu.Zoe travereaza o stare de disperare, atunci cand afla de la Pristanda ca a fost arestat Catavencu, la ordinul lui Tipatescu.Contrariata,da ordin sa fie adus Catavencu.Monologul sau atunci cand vede stirea in Racnetul Carpatilor arata agitatia,disperarea din sufletul ei,si hotaraste,chiar daca nu are drept de vot,sa il sustina pe Catavencu.Zoe,fiind un personaj puternic,dominant, incearca tot ceea ce ii sta in putinta sa il faca pe Tipatescu sa il sustina pe Catavencu.Ea considera scrisoarea mult mai importanta decat sentimentele pentru Fanica. Dupa ce a aflat de la Trahanache ca il are la mana pe Catavencu si acesta a disparut, este ingrijorata.Prin frazele interogative si punctele de suspensie autorul contureaza o femeie aflata sub tensiunea momentului.Catavencu,adus de Pristanda recunoaste ca a pierdut scrisoarea, iar Zoe recurge la amenintari.Si-a schimbat opinia despre cetateanul turmentat,devine plina de recunostinta in fata lui.Zoe il iarta pe Catavencu si acum este constienta de rolul ei in judet,in partid.
Caragiale a conturat un personaj ambitos,emancipat,complex, care domina pe toti in jurul ei, ere un cuvant puternic de spus si se poate descurca in orice situatie.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesti propozitii prea scurte si fara legatura intre ele. Am impresia ca nu se leaga nimic, fiecare fraza se opreste brusc si nu se continua idee in urmatoarea.

| pulx a răspuns:

Este destul de bine si eu dau evaluare nationala si crede-ma ca dupa mine eu zic ca la caracterizarea personajului iei toate punctele.Succes man sa iei examenul.

| Andrei2343434343434343 a răspuns:

Mie imi place big grin, dar incearca sa nu folosesti de multe ori "Zoe". Bafta!

| forzasteaua explică:

OK.o sa o mai retusez putin,sa scot din "zoe"big grin.m-am gandit sa fac o caracterizare putin diferita, sa ies din tiparele obisnuite, gen"personajul este careacterizat direct, indirect", etc.am zis ca trebuie putina diversitate...big grino sa o pun mai tarziu retusata.

| forzasteaua explică:

Am retusat-o putinbig grin : Zoe este tipul de femeie imorala, ce isi inseala barbatul.Este genul de personaj feminin puternic,ambitios, cu simt practic care poate face fata cu brio oricarei situatii, are capacitatea de a-si schimba atitudinea (de la forta, hotarata la o femeie cumsecade, intelegatoare)in functie de situatia in care se afla.Eroina noastra se simte incoltita de Catavencu, ce are scrisoarea si vrea sa o publice daca nu va fi sustinut de catre Tipatescu.Aceasta travereaza o stare de disperare, atunci cand afla de la Pristanda ca a fost arestat Catavencu, la ordinul lui Tipatescu.Contrariata,da ordin sa fie adus Catavencu.Monologul sau atunci cand vede stirea in Racnetul Carpatilor arata agitatia,disperarea din sufletul ei,si hotaraste, chiar daca nu are drept de vot, sa il sustina pe Catavencu.Zoe, fiind un personaj puternic incearca tot ceea ce ii sta in putinta sa il faca pe Tipatescu sa il sustina pe Catavencu.Ea considera scrisoarea mult mai importanta decat sentimentele pentru Fanica. Dupa ce a aflat de la Trahanache ca il are la mana pe Catavencu si acesta a disparut, este ingrijorata.Prin frazele interogative si punctele de suspensie autorul contureaza o femeie aflata sub tensiunea momentului.Catavencu,adus de Pristanda recunoaste ca a pierdut scrisoarea, iar Zoe recurge la amenintari.Si-a schimbat opinia despre cetateanul turmentat,devine plina de recunostinta in fata lui.Zoe il iarta pe Catavencu si acum este constienta de rolul ei in judet,in partid.
Caragiale a conturat un personaj ambitos,emancipat, complex, care domina pe toti in jurul ei, ere un cuvant puternic de spus si se poate descurca in orice situatie.

Succe si voua, tuturor care dati E.N, sa dea Domnul sa luam toti note mari si sa intram la liceele dorite.:*

| forzasteaua explică:

Eu cred ca este continuitate in cele redactate mai sus..cum as putea sa o modific?big grin un sfat, ceva?happybig grin

| Sasann a răspuns:

Este foarte bine, dar incearca sa mai scoti din enumeratii ca nu e bine...
Inceputul si sfarsitul este foarte bun, chiar imi place; si continul este ok dar ti-am spus..mai scoate din enumeratii ca o sa iti scada puncte.

Succes si sa obtii un punctaj cat mai mare!