| forzasteaua a întrebat:

Ce ziceti de aceasta caracterizare a personajului Zoe din "O scrisoare pierduta"?

Personajul Zoe Trahanache ocupa un loc secundar in opera "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale.Zoe este sotia lui Zaharia Trahanache,pe care il inseala cu prefectul judetului,Stefan Tipatescu
Indirect,prin faptul ca ea face orice pentru a recupera scrisoarea,o gasim o femeie puternica si ambitioasa.Zoe recurge la tot farmecul sau feminine pentru a il convinge pe Tipatescu sa il sustina pe Catavencu, lucru care denota incredere in sine.Ea rezista foarte bine unor situatii limita,isi poate schimba atitudinea in functie de mediul in care se afla.
Direct,o putem caracteriza ca fiind o persoana luptatoare,se considera ambitioasa I increzatoare in fortele proprii.
Caragiale ca conturat in "O scrisoare pierduta" idealul feminine,un personaj puternic,ambitios,care tinteste sus,care face tot posibilul sa castige, reprezentand tipologia unei femei din inalta societate, evidentiand totusi si defectele unei persoane de un statut social important.

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Mai pui d mult ori intrebara asta?
E super naspa, nu-i buna.
E bine asa?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai invata si altceva, ca poate nu iti da caracterizarea lui Zoe.

| forzasteaua explică:

Am invatat mai multe....tocmai voiam sa mai pun vreo 2-3 si de la popa tanda si de la miorita dar... daca asa incerci TU(undefined975) sa ajuti lumea..ma dau batutoh go on