| Ritska a întrebat:

M-am apucat de tema de vacanta si recunosc ca am cam uitat materia si am niste probleme la lucruri banale. As aprecia daca imi puteti da cateva indicatii!

1. Cate submultimi are o multime cu 6 elemente?

Trebuie sa vad cate numere se pot forma cu 6 cifre sau ce, nu am nici o idee.

2. Cate elemente contine o multime care are exact 256 de submultimi?

Aici chiar ca nu stiu de unde sa incep.

Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Rose123 a răspuns:

Ce clasa esti?

| cristif a răspuns:

Cate submultimi are o multime cu 6 elemente? Raspuns=1x2x3x4x5x6

la 2 nu mai stiu, trebuie' sa ma gandesclaughing sunt combinatii si nu ma impac cu ele.

| Mary505 a răspuns:

Numarul de submultimi ale unei multimi cu n elemente este 2 la puterea n. Deci la prima intrebare raspunsul este 64 de submultimi, iar la intrebarea a 2a raspunsul este 8 elemente. Astept fundita si spor la invatat!