| Gabitz a întrebat:

Bună ziua, mai nou, undeva în Pașcani, Iași la Colegiul Unirea elevii sunt puși să ducă sacii de gunoi singuri din clasă și să spele pe jos. Nu prea mi se pare normal, pentru ce mai sunt angajați prs de servici. Există lege pentru așa ceva?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este un lucru extrem de bun si folositor in educatia copiilor!
Japonia si Coreea au aceste servicii implementate inca de la clasele primare, atat curatenia in clasa, pe coridoare cat si pregatirea si chiar servirea mancarii.

Ma bucur ca Romania incepe si ea sa faca educatie copiilor in acest fel, inca de la scoala, fiind un lucru extraoridnar de bun, chiar adica momentan sunt doar reguli particulare la o anumita scoala, sperand sa se extinda la toate!

"In Japan, there is a tradition that the students themselves clean their schools. For just 15 minutes at the end of the day, students use brooms, vacuums, and cloths to clean the classrooms, bathrooms, and other school spaces"

Uite aici educatie japoneza:

https://www.youtube.com/watch?v=jv4oNvxCY5k

https://www.youtube.com/watch?v=hL5mKE4e4uU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte frumos... sa invete sa faca curat dupa ei si sa aprecieze munca de jos.

| sierra1 a răspuns:

Ne există lege pentru așa ceva dar să-ți strângi gunoaiele după tine e de bun simț. Aia cu spălatul pe jos, n-o cred!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există lege, dar bine le face că îi invață curățenia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cand eram eu eleva acest lucru era normal
Asta presupunea.Sa tragi bancile in fata, sa scoti hartiiile din pupitre, sa maturi gunoiul care aduna, sa speli dupa aia, sa tragi bancile la loc, sa duci gunoiul.Pe langa asta elevul de serviciu trebua sa stearga tabla,sa ude buretele si mearga dupa creta cand era nevoie.
Inaintea vacantelor trebuia sa facem curatenie generala. Spalat,fereste curatat banci cu cioburi de sticla,dat cu motorina pe jos
Nu vad nimic anormal in asta!
Voi nu trebuie sa faceti mizerie nicaieri! Nici in clasa, nici pe strada, nici pe strada! Tine de educatie
Vei vedea ca acest lucru iti va fi folositor in viata, te fac responsabil, sa respecti munca altora.
Jumate de ora cat dureaza curatenia, nu iti ia din timpul de invatat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Lumea s-a schimbat, omul nou este lipsit de educatie, vulgar, cu o cultura minima, nu empatizeaza, este robotic, individualist, nedisciplinat, etc.

| blackann a răspuns:

Violetta, nu ne pasa de ce ti se pare tie normal sau nu. Sa spele copiii tai pe jos in Australia, daca ti se pare educativ. Merg la scoala tocmai in speranta ca nu vor ajunge sa lucreze la rebu mai tarziu.

Nu este normal si ar trebui ca parintii sa se sesizeze si sa se ia masuri.
Da, copiii trebuie disciplinati prin a fi "elevi de serviciu" saptamanal sau cum le vine randul.
Asta inseamna sa stearga tabla/sa nu fie gunoaie prin clasa, pe jos. Dar nu sa stearga geamurile si sa spele parchetul. E strigator la cer, pentru asta sunt platite femeile de serviciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e atat de rau in asta? noua generatie nu este educata, parintii ii lasa sa faca ce vor ei, un pic de disciplina nu strica.

| IceRope a răspuns:

Elevii merg la școală PENTRU A ÎNVĂȚA, atât și nimic altceva. Ce se întâmplă acolo este un abuz, iar părinții elevilor trebuie să ia atitudine fermă.

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu este normal fa plangere la director la inspectorat la politie pentru abuz de functie

| IarsiIar a răspuns:

Dar e normal sa faca mizerie?
E bine sa invete sa pastreze curatenia. Ca unii si acasa considera ca legea o obliga pe mama sa stranga si sa spele dupa ei.
Felicitari directorului!