| yoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyo a întrebat:

Buna ziua!
Pentru examenul de bacalaureat din 2017 la istorie trebuie sa invat si lectiile cu Stefan cel Mare si Mihai Viteazul?
Unde pot sa gasesc lectiile pentru examen?

Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Nu am mai consultat programa de mult timp, deci nu stiu daca cei doi domnitori sunt inclusi. Ar trebui sa intrebi pe cineva care stie cu exactitate. Normal ar trebui sa fie. Cat despre intrebare, lectiile le gasesti in carti sau pe Google. Iti recomand "Istoria romanilor" de Constantin C. Giurescu, o carte in care vei gasi tratate pe larg atat domniile celor doi, cat si alte momente din istoria Daciei, Tarii Romanesti si Romaniei, care iti vor fi utile pentru BAC. De asemenea, "O scurta istorie ilustrata a romanilor" de Neagu Djuvara ar fi, la fel, o alegere buna, pretul fiind mult mai mic (in jur de 30 de lei fata de 130 cat costa lucrarea lui Giurescu). Mai gasesti date si pe Google, insa trebuie sa fii capabil sa cerni informatia, pentru ca s-ar putea sa dai si de niste pasaje eronate. Nu in ultimul rand, iti mai recomand cursul de istorie medievala a romanilor al doamnei Iolanda Tighiliu, care imi e si profesoara. Daca l-ai gasi pe internet, ar fi minunat si ti-ar fi de mare ajutor.

4 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Cumpara-ti de la librarie manuale pentru bac, deoarece acolo gasesti lectiile detaliate si poti sa le inveti de acolo

| MeForeverAlone a răspuns:

Intr-o carte de la biblioteca?

| RoxyReginaAnnamariaTeodoraAndreeaMartina1010101010 a răspuns:

Da,le găsesti pe google doar scrii totul despre ...Si gasesti.

| RoxyReginaAnnamariaTeodoraAndreeaMartina1010101010 a răspuns:

Da,le găsesti pe google doar scrii totul despre ...Si gasesti.Sau mergi la biblioteca