| HarjuAdelina222 a întrebat:

Buna. Imi puteti spune exact toate lectiile pentru bacalaureat? Romana, istorie si geografie. Doar ce ar trebui sa invat. Am nevoie de ele urgent si am tot incercat sa fac rost de ele dar nu am gasit.
Multumesc mult de tot!

Răspuns Câştigător
| Sfetnic a răspuns:

Conţinuturi: Geografie. Europa – România – Uniunea Europeană
A. EUROPA ŞI ROMÂNIA – ELEMENTE GEOGRAFICE DE BAZĂ
1. Spaţiul românesc şi spaţiul european
2. Elemente fizico-geografice definitorii ale Europei şi ale României:
- relieful major (trepte, tipuri şi unităţi majore de relief)
- clima (factorii genetici, elementele climatice, regionarea climatică)
- hidrografia – aspecte generale; Dunărea şi Marea Neagră
- învelişul biopedogeografic
- resursele naturale
3. Elemente de geografie umană ale Europei şi ale României
- harta politică a Europei; România ca stat al Europei
- populaţia şi caracteristicile ei geodemografice
- sistemul de oraşe al Europei
- activităţile economice – caracteristici generale
- sisteme de transport

Pentru învățare, folosește site-ul https://geografilia.blogspot.com/2010/09/bac.html

1 răspuns:
| florinake02 a răspuns:

Incearca pe site-uri cu carti si manuale, cauta gen bacalaureat 2021 la... geografie, sigur gasesti ceva culegeri