| Prostnuștiunimic a întrebat:

Buna ziua. Rep Moldova nu se unește cu România fiindcă Romania e membru NATO și reprezintă un "pericol nuclear" Rusiei sau fiindcă nu vor? Sau că nu le da voie UK?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu le da voie UK? wtf

Moldova nu se uneste cu Romania pentru ca niciunul din popoare nu vrea cu adevarat si pentru Romania ar fi o mare povara pe care nu ar fi capabila sa o duca

| sierra1 a răspuns:

Ambele motive invocate de tine sunt corecte: și că "fiindcă Romania e membru NATU" și că "fiindcă nu vor" (ei moldovenii)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vor.

| mihai69 a răspuns:

Ce treabă are Regatul Unit cu R. Moldova?!?

| doctorandus a răspuns:

Unirea se va face daca vor moldovenii (deocamdata nu vor). Niciun politician roman nu va avea tupeul sa ii refuze.

Răspuns utilizator avertizat
| RadioEREVAN a răspuns:

Amice, nu se uneste nimeni cu nimeni.
1. Numarul locurilor de hot institutionalizat (also known as "politician", shparlamentar) e limitat.
2. NATO n-are nici o treaba daca se copuleaza Romania cu Moldova, cel mult daca isi schimba Romania numele, atunci or trebui sa modifice si ei. Teoretic, membrii noi nu pot fi angajati intr-un conflict. Practic, faza cu Transnistria nu e un conflict extern, nefiind recunoscuta ca si tara, ci ca si teritoriu ocupat.
3. Unirea, nu se poate face decat dupa referendum, si oricum costa mult.
4. Pe bune, dupa 30 si de ani, moldovenii au iesit cu steaguri rosii si panglica lui sfantu ghitza la 9 mai...

| Gorky a răspuns:

Nu cred ca are vreo treabă UK cu unirea. Romania nu se uneste cu rep.moldova din mai multe motive(unul ar fi Transnistria)