| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! Se punctează dacă pun la geografie la deosebiri între unitățile de relief din România râuri și orașe?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ce legătură au orașele care sunt creații umane cu unitățile de relief care sunt naturale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe Wikipedia: "Forma de relief reprezintă totalitatea neuniformităților (denivelărilor) scoarței terestre, fiind rezultatul interacțiunii agenților geografici interni și externi. Cele mai cunoscute forme de relief sunt muntele, dealul, câmpia (numită și șes), marea, valea, depresiunea și podișul; caracteristicile lor sunt determinate de înălțimile la care acestea se află, de tipul geologic din care sunt alcătuite și de floră și faună." Din ce îmi dau seama râurile şi oraşele nu corespund definiţiei unităţilor de relief. Mă tem că răspunsul la întrebarea ta este negativ.