| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa a 10-a, la un liceu teoretic, profil mate-info. as vrea sa ma transfer la colegiul economic din Tulcea. imi e teama sa nu fie prea slab. Trebuie sa dau diferente? Daca poate cineva sa imi explice. Multumesc!

1 răspuns:
| michelia a răspuns:

Da, vei da diferente pentru ca e schimbare de profil.
Vor fi citeva teste la disciplinele de specialitate ( difera in functie de sectia aleasa de tine- economic general, administratie, turism etc).
Intereseaza-te din timp pentru ca unele materii ( contabilitatea de ex) nu poti s-o inveti singura.
In general concurenta si media de admitere la liceele teoretice ( la cele de elita) sint superioare celor de la liceele economice. Nu te astepta sa ai acelasi gen de colegi ca si nivel la invatatura. Este insa un liceu onorabil si probabil ca ai motive personale mai importante daca faci aceasta alegere.