| Alinusi a întrebat:

Bună ziua.
Sunt în clasa a 12- a, la un profil servicii - economic, si as dori să ma transfer la alt profil din liceu ( industrie alimentara), pentru a da BAC- ul la Biologie.
Transferul se poate face doar la începutul semestrului, sau si în timpul semestrului?
Ma gândeam sa ma transfer mai aproape de BAC.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La acest moment este imposibil acest lucru!
Ministerul invatamantului accepta transferurile numai la inceput de an scolar si nuami duap ce in vara se sutin probele pentru diferentele de materii.
Exceptii se fac numai pentru cei care se muta in alt judet, in mijlocul anului.
Nu se fac transferuri in clasele a XII_a!

2 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Sincer nu cred ca merge. Eu din cate știu merge doar la inceput de an. Adica depui tranferul intr.a 11-a al doilea semestru de preferabil sau in vacanta dintre clase ca sa poti intra la incepului clasei a 12-a...intre semestre nu merge. Asa a avut impresia si un coleg de clasa si uite ca s-a inselat.

| Alinusi explică (pentru NotNamed):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, eu ma pregătesc pentru admitere la medicină, si nu as dori sa dau bac-ul la Geografie pentru că nu mă avantajează, imi era ok la Biologie.
Mulțumesc mult!