| MolotovK a întrebat:

Sunt o persoana pasionata de Anatomie, așa ca am ales ca prima mea opțiune la facultate kinetoterapia, însă căutând pe internet pentru o a doua opțiune, am descoperit următoarele specializări care ma încânta: biochimie in cadrul facultății de biologie, chimie medicală și biochimie tehnologică in cadrul facultății de chimie.
As dori sa știu care sunt diferențele dintre aceste specialități, și care " tinde " mai mult spre Anatomie.
Țin sa precizez ca Biologia vegetală nu prea m-a atras.

Va mulțumesc! Ofer funda!

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sincer..niciuna.

Daca vrei anatomie (in functie de preferinte) trebuie sau medicina sau medicina veterinara.

| RobertMoon a răspuns:

Kinetoterapia și motricitate specială tinde cel mai mult către anatomie din ce ai spus tu, doar știi cu ce se ocupă un kinetoterapeut bănuiesc happy. Biochimia tehnologica se ocupa mai mult de partea de laborator...o analiză a unui produs, a unor substanțe și chestii de genul te învață să lucrezi și cu dispozitive de laborator de analiză bla bla. Biochimia se ocupa cu studierea proceselor bio chimice din organismele vii, de exemplu diferite procese de oxidare a celulelor, studiezi ce sunt lipidele, proteinele etc, iar chimia medicala bănuiesc că se ocupa de partea de cercetare, creare de medicamente și lucuri de genul.