| fifi13 a întrebat:

Buna ziua TPU, am o nelămurire.
Zilele trecute am citit acest link http://www.umfiasi.ro/......202018.pdf In legătura cu admiterea la facultate al unui cetățean roman din diaspora, nu înțeleg dacă admitere se face pe baza de dosar așa cum m-ar lasă sa înțeleg postarea sau dacă persoana interesată ar trebui sa susțină și examenul de admitere ( dacă da, care sunt criteriile?) mulțumesc

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

E vorba de concurs de dosare.
Reciteste articolul 5, alineatele 2 si 3, apoi citeste Anexa1, in care sunt mentionate criteriile din Grila de evaluare in baza carora primesti un punctaj de admitere. In functie de numarul de locuri disponibile si de lista care se intocmeste, vei sti daca ai intrat sau nu pe unul din locurile dorite.

| fifi13 explică (pentru dannyel86):

In cazul in care dețin buletin, nu mai pot candida?

| fifi13 explică (pentru dannyel86):

Eu până in clasa a 6a am făcut școala in România, certificatul ne nivel B2 trebuie sa îl fac oricum?

| dannyel86 a răspuns (pentru fifi13):

Trebuie sa indeplinesti conditiile cerute pentru Admitere la acea universitate.
Te incadrezi in cerintele pentru ocuparea unui loc la astfel de studii?
Pentru orice nelamurire, este recomandat sa contactezi, telefonic sau pe mail, institutia de invatamant superior la care doresti sa depui dosarul pentru admitere.