| Noth1nG a întrebat:

Buna ziua TPU.
Cum este la medicina? Avantaje/Dezavantaje.(pentru cei care au studiat/studiaza medicina.Cum vi se pare? Orarul, materiile etc.
Multumesc.Care meserii in domeniul medicinii ar fi de viitor si sunt cautate?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| axll a răspuns:

Avantaje: foarte interesanta daca iti place, se plateste extraordinar de bine (nu in spital in Romania, ci cabinete particulare sau un spital din alta tara), este o meserie de viitor pentru ca sanatatea nu moare niciodata.

dezavantaje: materiile sunt foarte grele, orarul foarte incarcat, destul de scumpa facultatea, dureaza mult (6 ani facultatea plus 3-7 ani rezidentiatul, in functie de specializare), responsabilitati foarte mari, atentie sporita mereu. cel mai bine platiti sunt neurochirurgii, chirurgii si specialistii (interne, endocrine, pediatrie, oncologie etc.)