| yonutzzz95 a întrebat:

Buna ziua TPU. Vreau sa dau la facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor. Problema este ca nustiu ce sa aleg dintre calculatoare si tehnologia informatiei, si ingineria sistemelor. Care ar fii mai buna, cautata pe piata muncii si care este materia de baza ce se invata?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Piata asta este dinamica, lucrurile se schimba rapid, pana termini tu facultatea se pot schimba foarte multe. Va trebui sa inveti toata viata ta, ce stii azi peste trei ani este in mare parte depasit. Sfatul meu este sa mergi pe software mai degraba decat pe hardware. In hard exista riscul unor inventii care sa intoarca totul cu fundul in sus si sa constati ca dirt-o data nu mai stii mare lucru, in soft inovatia este mai rapida dar nu atat de disruptiva.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Partea de inginerie a sistemelor este interesanta si bine platita, dar locurile de munca la noi cam lipsesc in domeniu asta. Pe partea de software insa e alta treaba, locuri de munca din abundenta

| Zaygon a răspuns:

Materia de baza este matematica iti zic sigur ca si eu vreau sa dau admitere la politehnica la cluj la automatica si calculatoare. Eu daca intru aleg sa merg la calculatoare pentru ca se face combinat hard+soft.