| Marymary05 a întrebat:

Care este diferenta dintre "Ingineria
Sistemelor" si "Calculatoare
Și tehnologia informației" ( Facultatea de automatica si calculatoare )?

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Prima e mai mult orientata pe hard iar a doua pe soft si ti-o zic din prisma unuia care a terminat anul 2 la calculatoare.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Ingineria sistemelor nu se axeaza foarte mult pe hardware, ingineria sistemelor nu e axata total pe "calculator" (atentie la ghilimele). Ingineria sistemelor este mult mai automatizata/robotizata. tehnologia informatiei e axata total pe software si hardware, cea mai mare proportie fiind materia de programare, materii care care in general sunt invatate inca din liceu, cea mai interesanta parte vine in anul 3 unde inveti coding si encoding, ASC PM CN2. Daca mai ai si alte intrebari, sunt aici happy

| Cosmagiu_Rareș_1998 a răspuns (pentru AndreiRobert22):

Salut, sunt in clasa a12a si nu stiu exact spre ce sa ma indrept, tinand cont ca la info nu am facut mai nimic si am fugit tot liceul de aceasta materie din cauza profesorului. Insa imi place mult sa lucrez in html sau css, si ma pasioneaza partea de hardware. Aici vine si intrebarea, cam ce facultate as putea urma daca nu ma descurc cu partea de software, dar imi place hardware. Ma gandesc ca nu sunt facultati doar pe hardware, dar as prefera ceva mai putina programare. Mersi anticipat