| Muntean_Radu_1966 a întrebat:

Bună ziua tuturor care se află pe aici, sunt clasa a 7-a si vineri am dat un test la matematică, geometrie, la care, nu am avut o dispoziție prea bună din cauza a unor lucruri personale, si cred ca voi lua unu. Îmi este frica sa le spun pârințiilor mei deoarece (mama), din cauza unui patru la matematica ma bătut, câteodată cred că notele contează mai mult ca mine, aducă știu ca imi vrea binele dar totuși, si acum că mă gândesc ca o să iau unu, mie tare frica să le zic, pentru că nu vreau să mai trec prin alte bătăi, mai ales ca mama mi-a zis că daca mai iau o notă mică la matematică mă da la orfelinat, și îmi este frica ca o sa mă bată, averi voi sfaturi cum pot să le zic într-un fel bun ca să nu mă bată, mulțumesc tuturor care îmi răspund!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Notele nu reflecta nimic, important e ceea ce Reușești tu sa retii din ce se preda la școala, testele sunt date așa ca sa aibă pe ce sa pună note pentru ca trebuie umplut catalogul. Eu nu înțeleg părinții ăștia care sunt nebuni după note, sa aibă copiii lor numai 10. E aiurea, tot ce contează e sa nu fii chiar de 5, dacă ai numai note bune și din când in când mai iei și una proasta nu e nicio tragedie. Iar dacă te bate astenic sunt și idioți, scuza-ma ca îți spun, dar nu așa se face educație, copilul bătut va avea probleme in viitor.
Și încă ceva, cele 12 clase pe care le faci sunt fix pentru cultura ta generală, la sfârșit vei primi o diploma de bac și o foaie matricolă cu mediile tale din școala cu care poți sa te ștergi la fund pentru ca nu interesează pe absolut nimeni ce scrie pe ea când te duci la facultate. Concluzia: notele din școala nu o sa îți folosească la nimic pe viitor, iar facultatea e cea mai importantă chestie, acolo îți formezi o meserie, alea sunt studiile care contează pentru găsirea unui loc de munca.
Poate ca notele de acum contează doar puțin la evaluarea naționala dar bănuiesc ca procentul acum e mic (când am dat eu era 50% parca media din 5-8), dar nu e o tragedie, dacă faci bine la examen e foarte ok. Legat de părinți, nu le spune și gata, dacă ție-e frica, ai făcut o greșeala, o sa te străduiești sa iei note bune de acum încolo, in plus nu cred ca un profesor îți pune 1 in catalog in clasa a 7 a, probabil o sa îți modifice nota.

1 răspuns:
| CatalinDNK a răspuns:

În primul rand ar trebui sa le spui adevărul, deoarece e la un moment dat tot vor afla de nota ta mica. Poate vor afla de la profesor la ședința sau de la altcineva, și atunci o sa fie mai rău. Încearcă sa i spui ca îți pare rău că nu se va mai întâmplă și încearcă și tu sa înveți și nu mai baga toți prostii în seama. Nu te va da la orfelinat, zice asta doar ca să înveți să nu iei note mici (multă bafta și spune-mi ce s-a întâmplat când a aflat). Dacă te a lovit nu e bine, cu bătaia nu rezolvi nimic și ar trebui luate niște masuri. Bafta Boy.