| Hokostbaby a întrebat:

Buna ziua tuturor! Sunt in clasa a XI-a la uman si vreau sa dau la filosofie la bac. Nu stiu cu ce sa incep. Am incercat sa citesc Nietzsche, Russell, Descartes, Cioran si nu prea inteleg, mai nimic.
Imi puteti sugera o lista cu ceea puse in ordinea in care trebuie citite? Multumesc frumos!

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cioran e usor de inteles: viata e o tragedie, trebuie sa ne sinucidem cu totii. La care francezii i-au raspuns: dvs. primul, dl. Cioran, noi abia dup-aia (Cioran a murit de Alzheimer la azilul de batrani).

| Quicley a răspuns:

Dacă nu înţelegi nimic atunci nu da la filosofie! Dacă eşti la profil ştiinţe sociale te sfătuiesc sa dai la sociologie. Ai decât 13-14 lecţii în total şi sunt foarte simple. Le poţi găsi pe ebacalaureat.ro

| Hokostbaby explică (pentru Quicley):

Nu ma intereseaza sa iau bacul doar ca sa il iau. Vreau sa dau mai departe unde imi place si daca nu sunt in stare mai bine nu ma duc. Lumea e plina de oameni care nu se pricep la ceea ce fac si totusi o fac.(ex. Profesorii care in loc sa explice materia si sa se faca intelesi vorbesc despre vietile lor personale.)

| Quicley a răspuns (pentru Hokostbaby):

Da ai perfectă dreptate...dar vrei cumva sa faci ceva în domeniu filosofiei?

| aDEeLAa a răspuns (pentru Hokostbaby):

Te apreciez pentru faptul ca vrei sa stii mai multe despre ce te pasioneaza. Poti vorbii cu profesorul care preda filosofia ( sau daca nu-ti place poti gasi altul ). el o sa te indrume cel mai bine... mai e o lista in cartea de filosofie, daca vrei diseara o sa fac o poza si ti-o trimit,. nu stiu cat de in ordine e insa daca vrei imi poti lasa facebook-ul tau, iti voi lasa numele unui om care a terminat fac de filosofie si poate iti da o lista cevabatting eyelashes Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hokostbaby):

In momentul cand vrei sa fii ca "oamenii care nu se pricep la ceea ce fac si totusi o fac", inseamna ca vrei sa fii un ratat, un individ care face totul din nevoia de a supravietui, fara nici un pic de placere si dorinta de afirmare. Asa iti doresti?
Dar in fond de ce ti s-a pus "pata" pe filozofie, ca din cate imi dau seama nu placerea sta la baza?

| Hokostbaby explică (pentru anonim_4396):

"In momentul cand vrei sa fii ca "oamenii care nu se pricep la ceea ce fac si totusi o fac", inseamna ca vrei sa fii un ratat, un individ care face totul din nevoia de a supravietui, fara nici un pic de placere si dorinta de afirmare. Asa iti doresti?"

Ai inteles total gresit. Nu vreau chiar deloc sa fac asta. Mai bine mor de foame decat sa mor la nivel intelectual.
La baza sta curiozitatea pe care mi-a starnit-o filosofia*, si am descoperit faptul ca imi place tot ceea ce tine de filosofie. Chiar daca sunt la inceput si nu am decat minumul in ceea ce consta aceasta curiozitatea ma indeamna sa merg mai departe. Si pe zi ce trece imi place si mai mult deoarece descopar si mai multe.

| Hokostbaby explică (pentru Quicley):

Nu sunt prea multe optiuni. Pot sa ma fac profesor si cam atat, dar nu conteaza atata timp cat faci ceea ce iti place.

| Hokostbaby explică (pentru aDEeLAa):

Am renuntat la facebook dar poti intreba aceea persoana si poti lasa un comentariu aici. De la ce etitura e cartea de filosofie despre care vorbesti?
Poate o gasesc online sau la biblioteca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hokostbaby):

Foarte bine.Iti poti satisface curiozitatea nu numai cu multitudinea de materiale existente pe net, dar poti gasi sute de lucrari scrise, poti sa te inscri la o biblioteca. Daca intr-adevar te pasioneaza, nimic nu-ti sta in cale.Nu incepe insa de la mijlocul drumului, risti sa te lasi pagubasi.