| EliaMaty a întrebat:

Buna ziua!
Verișoara mea are copilul bolnav de leucemie. Ar vrea sa facă o strângere de fonduri însă nu știe dacă se impozitează aceste donații.
De la ce suma și cum poate face asta legal?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista diverse asociatii care se pot ocupa de astfel de cazuri si va indrum catre tot ce e de facut

uite un exemplu aici

https://www.sperantapentruromania.ro/povestea-noastra/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i da nimeni bani daca cazul nu este mediatizat la tv, si pentru asa ceva are nevoie de referate si acte de la medici care l au consultat, ca daca nu este nimic adevarat atunci nu va primii bani, sunt destui in românia care sunt bolnavi si nu îi ajută nimeni nici statul nici oamenii, si la drept vorbind nu este treaba nimanui sa il ajute, copilul are părinti ei trebuie sa faca rost de bani nu sa astepte sa i dea donatii, ca pana i da cineva moare copilul, in Romania toti ăstia care au bani sunt zgîrciti.