| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa! Sunt in a 9a si pe al doilea semestru as vrea sa ma transfer deoarece la liceul unde merg orele sunt de dupa-amiaza si e cam greu cu invatatul. Sunt la profil de filologie si as vrea sa ma mut la alt liceu la filo bilingv. Am medie si bilingvul luat. Mai am si fosti colegi acolo. Problema este ca ei fac spaniola, au intensiv engleza si nu stiu daca pot sa ajung la nivelul lor pana in semestrul 2. Ceva, sfaturi?

1 răspuns:
| ubox7007 a răspuns:

Nu, (observa virgula!) o sa fie usor, poate ca si sfat a unei persoane care a terminat la filo e sa mergi la mate-info, dar gandeste-te la facultate si ce o sa faci dupa liceu, intr-adevar caci gasesti oportunitati multe si cu filologia, gen in 4 ani de filo poti invata pentru medicina foarte fain si usor, dreptul mai e ceva si na, gasesti, dar de la inginerie, caulculatoare si automatica, rata de succes este mai mare, daca esti bun pe ce faci si de la filo iesi excelent, adica decat sa nu fi bun la ce faci la mate info mai bine la filo, dar asta a fost mai degraba o chestie, nu un sfat sau altceva, oricum in a 9a la filo numa logica e de invatat, restul lasa pe a 12, poate romana incepi pe a 11 dar cam atat.