| FeelTheRainbow a întrebat:

Bunaa!:X...am si eu nevoie de un referat sau de cat mai multe informatii despre salcia suedeza folosita ca si combustibil natural, sau orice alt combustibil nepoluant.

Plss...help me repedebig grin
Funditaa!:X

Răspuns Câştigător
| xamix a răspuns:

Salix viminalis salcie suedeza vine tocmai din Suedia si ii priesc zonele reci, cu sol umed. Creste uimitor de repede, 3 centimetri pe zi, fara sa ceara ingrijiri speciale. Iar din lemnul sau se obtine mult ravnita biomasa, un combustibil de mare viitor. Prima cultura de salcie din Covasna e gata sa incalzeasca buzunarele fermierilor.Investitia la hectar nu depaseste 2. 000 de euro. Odata saditi, butasii de salcie produc toata viata. Iar in 2 ani cultivatorii pot sa obtina un profit de 2. 800 de euro pe hectar.Costurile sunt mici, munca putina, iar riscurile zero. Planta e rezistenta si nu le da emotii agricultorilor. Din pacate autoritatile nu incurajeaza prin subventii aceasta cultura. Lemnul de salcie se marunteste, apoi rumegusul se transforma in peleti, care se folosesc pentru incalzirea sobelor.Mai ales ca au aparut clienti si la noi in tara. Langa Sfantu Gheorghe, un complex de sere este incalzit cu biomasa, adica rumegusul obtinut din salcie.Cultivatorii de salcie suedeza nu se tem de concurenta. Dimpotriva, isi doresc sa aiba tot mai multi aliati, pentru a sustine impreuna plantele energetice.Biomasa, alaturi de centrale eoliene, hidrocentrale si panourile solare - poate fi o solutie

Ofertă de preţ la salcie suedeza - combustibil biomasa, plantele energetice pret:
Butaşii (având o lungime de 18 cm) ale speciilor mai sus prezentate pot fi achiziţionate la la preţul de 0, 08 EUR. (Pentru un ha sunt necesare ca. 14. 000 de butaşi)
Firma SC KONTRASTWEGE SRL.

1 răspuns:
Întrebări recente