| Emi_4339 a întrebat:

Bunaaa. Peste cateva zile termin anul scolar si anume clasa a 9a. Vreau sa ma transfer la un liceu in Italia. Stie cineva cum trebuie sa procedez si daca e greu sa te acomodezi?

Răspuns Câştigător
| anadark84 a răspuns:

Trebuie sa iti dea situatia scolara de aici. Cu actul acela mergi la un notar care ti-l va traduce in italiana si il va legaliza. Apoi il duci in Italia si ei decid in ce clasa te vor inscrie.

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Dat fiind faptul ca te muti in alta tara cu scoala s-ar putea sa te puna mai intai 6 luni sa faci cursuri sa inveti limba cu alte persoane care nu stiu italiana si mai apoi sa te inscrii la scoala.O sa-ti fie greu dar, acolo ai alte sanse:sa-ti faci o casa, o familie, o cariera.

| DianaFP a răspuns:

Daca stapanesti bine limba nu te acomodezi greu. Daca nu stii nimic, te vei obisnui din spusele altora. Ia-ti un dictionar cu tine laughing