| SteveEO a întrebat:

Bunaaa! Sunt in clasa a 6-a, si am de facut un proiect, cu "Gruparea becurilor in serie". Nu stiu ce imi trebuie, cumva sa fac. Ceva de genu'. Ma ajutatati? Plzz! FUNDAAAA:X

Răspuns Câştigător
| Kira9747 a răspuns:

Daca este vorba de ceea ce imi inchipui eu, ai nevoie de 2 becuri, o baterie de 9V si cateva fire de cupru izolate cu plastic.De la primul bec prinzi un fir (poti sa-l tii si sa rogi pe cineva sa te ajute, dar neaparat trebuie sa atinga capatul becului) si un alt fir din acelasi bec, care sa atinga partea un pic umflata de pe bec. Unul din cele doua fire va fi dus la baterie si celalalt la urmatorul bec, iar cu un alt fir pe care il legi la al doilea bec, se leaga de asemenea de baterie. Daca bateria functioneza, becurile nu sunt arse si ai facut ce trebuie, atunci becurile ar trebui sa se aprinda.

1 răspuns:
| XanderLightBow a răspuns:

Eu fiind geniul la mine in clasa ( V-a ) nu prea inteleg, dar dupa titlu cred ca e la tehnologie, nu? ma rog, cred ca trebuie sa scrii despre aparitia unui tip de bec - ex : " Primul bec " - T. Adison, sau cum au aparut becurile ecologice.