| tenisan a întrebat:

Ca sa urmez facultatea de arhitectura din iasi am nevoie neaparat de liceu de arhitectura?

Răspuns Câştigător
| xxdd a răspuns:

Nu.
Eu vreau tot acolo si nu`s la liceu de arhitectura.thinking
Cred ca poti urma ce fel de liceu vrei tu.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nici nu exista liceu de arhitectura. Cel mult Colegiul National de Arte "Octav Bancila". Iar ca sa urmezi Facultatea de Arhitectura iti trebuie in primul rand talent la desen, caci bineinteles se va da un examen (test) de admitere la desen tehnic si desen liber. Nota de admitere va fi formata 80% nota la acest examen si 20% media BAC. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este neaparat.Multi arhitecti au urmat profilul mate-info.La facultate ai nevoie de multa matematica dar mai nou si ceva informatica. Daca te duci la un liceu de arhitectura(arte) ai nevoie de meditatii la matematica iar daca urmezi profilul mate-info ai nevoie intr-a 11-a si a 12-a de meditatii la desen. Exista multe bloguri in care sa afli informatii. Daca afli ceva legat de curduri de desen tehnic gratis(online spre exemplu)contacteaza-ma." anonim_a37@yahoo.com" e o adresa ce nu prea o folosesc. Daca vrei sa vorbim trimite un mail si iti dau adresa mea oficeala.

Mult noroc!happy

| PotoracGabi a răspuns:

Salut! Nu neaparathappyEu personal am terminat Colegiul National de Arta din Iasi si ma pregatesc pentru facultatea de aritectura...cunosc multi copii talentati cere invata la licee cu profil real si nu au avut probleme insa trebuie sa te pregatesti din timp cu un profesor al facultatii. cel putin un an de pregatire pentru a reusi.Bafta!happy
Gabriela