| anamariarot a întrebat:

Că tot se apropie sesiunea și e perioada parțialelor, cei care au venit la o facultate doar de dragul de a avea o diplomă nu pun mâna pe nicio carte. Totul ar fi ok până aici dacă nu i-aș vedea plângându-se și disperând că e greu sau, situația care-mi provoacă cea mai multă frustrare: copiind.
Da, știu că e mai important cu ce rămâi după facultate, lucru incontestabil, însă pe mine mă interesează și bursa; în felul ăsta îmi plătesc parțial chiria.
Cum să procedez? Nu vreau să creez o mare dramă certându-mă cu ei, dar nici nu-mi convine să-i intre banii în cont unuia care freacă menta, iar eu să rămân pe dinafară. Mersi

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Pai partialele nu trebuiau date inainte de vacanta?
Si pe mine ma enerva ca foarte multi copiau dar sa stii ca nu am vazut niciodata sa ia un copiangiu bursa, de regula bursa iau cei care chiar invata, copiangiul copiaza cat sa impuste niste note de trecere si profesorul o sa se prinda daca vede o lucrare scrisa cuvant cu cuvant din curs. Nimeni nu poate sa retina cuvant cu cuvant, iar un profesor care se respecta ori il asculta putin dupa examen ori ii noteaza lucrarea cu nota mai mica. Nu stiu la ce facultate esti tu, probabil ceva pe stiinte umaniste unde nu se dau si aplicatii si probleme, de asta copiangii pot lua bursa.
Insa cand te duci sa te angajezi din facultate si angajatorul vede ca esti bata la propriu nu ai cam facut facultatea degeaba? Ar trebui sa inveti cum se cuvine ca sa poti sa te descurci si la serviciu si sa nu iti mai pese atata de colegi ca nu ai ce sa le faci. Daca vrei sa te diferentiezi de ei incearca sa participi la concursuri, activitati, conferinte, voluntariat in facultate, astfel ai sanse sa iei bursa de performanta.

| anamariarot explică (pentru Bondarel99):

Am dat și înainte de vacanță, dar și după. Mulțumesc pentru sfaturile super utile big grin

10 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Viața nu e dreaptă. Pentru unii e mai grea, pentru alții mai ușoară.Mai bine accepți asta și nu te mai raportezi la alții. Învață și muncește pentru tine și pentru ceea ce îți dorești.Altfel vei fi ros de frustrări și nu merită.

| anamariarot explică (pentru J0B0MAT):

De acord cu tine, dar bursa pe care eu o vreau e raportată la toți colegii mei. Asta e frustrarea mea...

| J0B0MAT a răspuns (pentru anamariarot):

Ea da, tu nu.Ori înveți mai mult, ori copiezi și tu ca ei.Ce o să faci la serviciu când te vor conduce persoane care nu au nici jumătate din cunoștințele tale!?

| ziftode a răspuns:

In realitatea curenta sa fii integru, COSTA
deci ori tocesti de te doare MINTEA
ori iti bagi piciorul in ea de fuckultate, si copiezi si tu
LA FEL CA CEILALTI
acum, eu nu recomand chestii nasoale
dar
un lucru bun trebuie inconjurat de le lucruri bune, altfel, daca tu esti exceptia, TU O SA SUFERI
si, nu cred ca o sa apreciezi la adevaratul nivel informatia asta:

BUDISUMUL ESTE O RELIGIE DE ULTIMUL RAHAT, la fel ca restul religiilor
de ce?
petru ca Budismul si Confucius au pacificat India (yeee, lucru BUNNN)
DAR, din cauza ca doar India a fost pacificata, asta a costat India... 400 DE ANI DE OCUPATIE BRITANICA!
iar in ziua de azi India e cam a 5-a putere mondiala cu arme nucleare

deci, toti fura/triseaza/copiaza, tu ai integritate, ATUNCI PLATESTI SI TE DOARE!
sau faci la fel ca restul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiază și tulaughing))

| anamariarot explică (pentru anonim_4396):

Dacă aș fi vrut să trec prin facultate ca gâsca prin apă, probabil aș fi făcut-o big grin

| 1231242 a răspuns:

Bună!

La ce facultate ești și dacă ei te iau pe copiat, asta e. Nu îți înțeleg frustarea?! La urma urmei, cei care copiază, copiază să treacă, majoritatea vorbesc, îi dor în puulă de materie, nu pentru burse.

FATO, tu trebuie să înveți pentru un viitor serviciu, nu pentru burse.

| anamariarot explică (pentru 1231242):

(Re)citește tot ce am scris mai sus. Merci.

| Monyyyyy a răspuns:

Te înțeleg perfect.Eu sunt clasa a 12 a si ma pregătesc sa intru la facultate.Eu am luat bursa buna acum 2 ani cam 15 milioane pe an și după aceea s-au băgat aia cu pile pe lângă ca și copiau și profii țineau cu unii.Asta este in România șpagă și furt numa și ne plângem ca facem facultatea numa așa și mai s-ar și unii cu gura ca nu rezolvi nimic cu facultatea de parca nu e bine sa o faci pe drept sau stiu eu ce.Ca e vina noastră ca intra pe posturi băieți și fete de bani gata, nu sunt invidioasa poți avea bani și sa fi deștept dar dovedește asta, nu se leagă nimeni de averea da dacă ai materie cenușie aia câte fac asta mu sunt oameni educați, au un IQ de -60. Stiu ca îți este greu, nu stiu ce facultate faci dar stiu ca e greu si mie imi va fi si eu voi dori bursa da doar dacă voi putea și voi avea loc de alte maimuțe care se distrează Numa.Incearca sa îți vezi de facultate învață sa știi și poate la unele materii neimportante in viata și in domeniul tau mai copiaza și tu puțin ca asta e societatea unde trăim dar dacă nu vrei învață. Stiu ca e greu dar nu i bagă in seama ca se plâng am și eu destui in clasa care 4 ani de zile nu au învățat nimic și acum bagă părinții bani in ei la ore de Numa și inca cate. Nici alea nu ar trebui sa existe de ce sa treacă cei care nu au învățat.