| tonyc7 a întrebat:

Cam ce procentaj credeti ca e riscul ca un om sa-si piarda viata daca se duce sa se angajeze militar in Legiunea Straina, unde contractul e pe cel putin 4 ani?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Contractul este pe 5 ani. Procentajul este destul de mare sa-ti pierzi viata in caz de conflicte militare. Ei sunt primii care participa.
Dar este foarte mic de a intra. Baremele sunt foarte stricte. Voi va speriati doar daca vreti sa intrati in armata romana.

| RoCkKiD a răspuns:

Legiunea e carne de tun pentru armata franceza, e trimisa ca linia 1 in orice conflict dubios. Daca ai noroc ca franta sa nu aiba o perioada prea aglomerata in materie de conflicte militare ai sanse sa fii ok, altfel... orice e posibil.

| doctorandus a răspuns:

Dacă nu devii soldat fanatic nu te vor ei. Deci dacă nu ești dispus să-ți riști viața nu devii legionar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să fi mercenar, să omori pentru bani?
Nu te-aș sfătuii!
Oricum, am auzit că se intră foarte greu!
Cineva care a picat, sau a renunțat zicea că acolo dacă nu înveți limba franceză în perioada respectivă de pregătire, iei bătaie!
+ că ți se prelungește fraudulos contractul de ședere!
Ca să te păstreze mai mult timp!
Te muncesc mult acolo, de-ți s-ar capacele, oricât ai fi de dur!
Așa că nu merită!
Uita-te la militarii români care au fost detașați prima oară în Afghanistan, cum sau întors!
Nu te duce în Legiune!
Nu merită viața ta pentru niște nenoricite de hărtii!

| TheStrategist a răspuns:

Depinde de noroc, ne putem pierde viața și când stăm acasă.

| Lovelife00018 a răspuns:

Cred ca sunt riscuri si daca se duce o saptamana. Depinde si de cat este de pregatit si ce noroc are. Poate sa stea 10 ani si sa se intoarca fara zgarieturi sau o luna si sa nu se mai intoarca. Depinde de norocul lui si de cat de mare e dorinta sa plece acolo. Daca asta simte ca trebuie sa faca, daca asta viseaza, poate cineva sa-i spuna si ca riscul e de 99%, tot o sa se duca.