| Cr7adi a întrebat:

Caminul studentesc este gratuit pentru copii cadrelor didactice? va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este gratuit, conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.277.Copiii personalului didactic aflat în activitate sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază de gratuitate la cazare în cămine şi internate."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe hartia lui Ioandelasal, caminul e gratuit.
In cruda realitate, NU este.
Si stiu asta la prima mana. Eu sunt cadru didactic si fi-meu, in 3 ani de facultate si 2 de master a beneficiat doar de o reducere, cu 100 de lei, a costului cazarii. Si 100 de lei sunt mai putin de jumatate din suma.
E student la Universitatea din Iasi.
E adevarat ca, in alte locuri, legea se aplica 100%.

| corolav a răspuns:

În textul tău corect trebuia să fie „copiii"( deci cu trei de „i").
După „ Vă ( V- majusculă) mulțumesc " trebuia să pui un semn de exclamare.
Să înțeleg că tu urmează să ajungi student.
Ai luat BAC-ul?
Ai grijă, stai prost cu ortografia limbii române.
„Mămicuțicuța" ta, doamna profesoară, a luat vreodată cunoștință de „perlele" tale?
Sau ea e de „educație fizică"?
Hai, pa!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în această situaţie, cazarea în cămin este gratuită happy

Toate cele bune.