| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cand a aparut prima scoala romaneasca?

9 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Prima școală românească din Brașov se află în interiorul curții Bisericii Sfântul Nicolae din cartierul istoric Șcheii Brașovului. Primele cursuri în limba română au avut loc aici în 1583. Actuala clădire datează din anul 1760, fiind declarată monument istoric.

| MynameisG3NI4L a răspuns (pentru Yurisa):

Wikipedia laughing, dar sa stii ca nu e corect, aceeasi teapa am luat-o si eu, mi-a trebuit la scoala si profesorul mi-a pus 3, e in 1495 prima scoala

| Yurisa a răspuns (pentru MynameisG3NI4L):

OP putea sa caute si el, am citit mai multe si am vazut ca scria si ce ai zis tu laughing nu am gasit numele scolii

| MynameisG3NI4L a răspuns:

A fost deschis in 1495, sper ca te-am ajutat, Fundita?

| Nonameagain a răspuns (pentru MynameisG3NI4L):

Unde?

| Nonameagain a răspuns (pentru Salontanul):

Eu l-am intrebat pe el. Pentru ca a luat 3 dar tot nu stie unde este.

| Salontanul a răspuns (pentru Nonameagain):

Ce? Nu stiu la ce te referi! Cred ca ai vrut sa te adresezi altcuiva!

| Nonameagain a răspuns (pentru Salontanul):

Ba nu. Mi-ai dat linkul ca raspuns. Dar eu il intrebasem "Unde" pe @MynameisG3NI4L. El stie anul, dar nu stie locul. happy