| alina1273736 a întrebat:

Când completez fisa cu opțiuni pentru liceu pot pune și coduri de la liceele din alte județe?

2 răspunsuri:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Sincer citind întrebarea pusa cred ca ești doar îngrijorată legata de " viitorul tau".
Nu se întâmplă o tragedie dacă intrii acolo unde nu îți dorești, mai ales la un liceu considerat de " 4" spre exemplu din cauza mediilor cu care intra anumiți elevi, faptul ca de la 4 unii ajung în bac cu 9-10, arata atât implicarea lor cât și a profesorilor.
Cazuri cu licee de 10 și medii de 7 în bac sau chiar mai joase.
Asa ca în ăștia 4 ani indiferent de profil contează doar sa treci clasele 9-12, sa intrii și sa susții bacul sau nu, este alegerea personala.
Dacă mergi la un liceu, îți sugerez un profil care te avantajează cu ceva.
Ex: cele unde faci practica/ înveți o anumita meserie( și aici sunt și licee, nu te gândii ca vorbesc de partea de profesionala)
Ex: turism și alimentație, protecția mediului, producție media ( sau cum se numeau), ai mai mult de câștigat dupa( nu ca te alegi cu o meserie la finalul celor 12 clase,dar și un vara poți avea norocul de a lucra și a câștiga bani și poate mulți iau în ras lucrurile de genul,dar pe lângă experienta, câștigi anumite lucruri,pe care la un profil ex: filologie, mate-info, etc nu câștigi astfel de lucruri ( doar depinzi de bac acolo).
Cu tot acest roman, vreau sa îți sugerez sa încerci și lucruri noi, sa nu judeci o carte după cooperta, am fost pusa în situația ta și la început m-am consumat mult, după am realizat ca în viata lucrurile se întâmplă cu un scop.
Și acum ai grija și din ce alt județ pui, pe lângă o naveta obositoare ( asta dacă ori stai în gazda, ori la un cămin al liceului) ca altfel nu ai avea cum, naveta ar fi prea costisitoare și pentru un elev ce face naveta de la sat în orașul din județul respectiv.

| IamDavidC a răspuns:

Da, dar ai nevoie de codurile pentru județele respective. spre exemplu aici în București ți-a dat o broșură cu coduri pentru toate liceele din București. Dacă afli codurile poți să te înscrii și la licee din alte județe.