| Urinak a întrebat:

Cand fac portretul literar a unei personaje trebuie si sa argumentez ca la caracterizare?

Răspuns Câştigător
| mabell23 a răspuns:

Nu.Trebuie sa incepi cu un portret fizic(trasaturi fizice,statut social), dupa care continui cu cel moral(calitati, defecte), dupa care daca vrei poti aduga cateva impresii, pareri despre personajul respectiv si sentimente pe care ti le-a transmis.Pana la urma, poti incepe astfeltongueersonajele sunt purtatoarele de cuvant al mesajului transmis prin textul epic.Ele sunt rotitele care pun in miscare intreg mecanismul universului fictional.Personajul()...De aici incepi caracterizarea. Sper ca ti-am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
| Anonymous989 a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa faci ca argumentare. Eu am facut asta o data si m-a certat profesoara da romana. Trebuie sa zici ca avea ochi albastri, parul nu stiu cum, era intelegator etc. Iti zic asta cu cea mai mare siguranta.