| Hrhfjfjfj a întrebat:

Cand mergi la un restaurant si iti comanzi o sticla de vin, sampanie etc. bei doar acel pahar ce ti- l serveste ospatarul sau iti tot torni tu. Nu stiu si nu vreau sa fac o gafa. Funda

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prima dată iti toarna el. Asa e regula. Apoi iti torni tu. Platesti tot continutul din sticla nu doar un pahar.

| johnnny123 a răspuns:

Într-un restaurant mai cu pretenții, chelnerul observă când golești paharul și vine să-ți toarne el. Dar asta nu înseamnă că nu poți să-ți torni și singur oricând ai chef. Doar ai cumpărat toată sticla.

| Irinelp a răspuns:

Primul pahar îl umple ospătarul iar după aceea te servești singur că ospătarul nu trebuie să te teranjeze prea mult venind prea des la masă pentru că trebuie să mănânci liniștit. În Franța sucurile și apa nu sunt deloc servite de către ospătar în pahar el doar desface sticla și atât.