| Danyelusha a întrebat:

Cand o vocala se transorma intr-o semivocala, si de ce? FUNDA+VOT!

Răspuns Câştigător
| Ionela_6633 a răspuns:

O vocala nu se poate transforma in semivocala-fiecare are rolul ei
vocalele sunt a,e,i,o,u,a,i
si semivocalalele sun e,o,u, i
niciodata A nu este semivocala
doar in diftongi, triftongi si hiat se intalnesc semivocalele si vocalele in grup
diftong-o vocala si o semivocala
triftong- 2 semivocale si o vocala

| freakazoid a răspuns (pentru Ionela_6633):

In hiat nu se gasesc semivocale, hiatul reprezinta 2 vocale alaturate, dar in silabe diferite.

| Ionela_6633 a răspuns (pentru freakazoid):

Da-ma refeream ca alea sunt grupuri de sunete

4 răspunsuri:
| gianina14 a răspuns:

Pai,,a'' este mereu vocala.
Semivocalele sunt,,e,i, o, u"
Daca ai de exemplu cuvantul leoaica se desparte in silabe le-oai-ca si intr-un cuvant ai doar o singura vocala si aceea este a deci o si i sunt semivocale.
Daca ai de exemplu cuvantul cereale se desparte in silabe ce-re-a-le deci nu ai nici o semivocale
Daca nu ai inteles poti sa-mi dai id tau sa-ti explic mai multe...
Fundita?

| DoReMi a răspuns:

O vocala se transforma intr-o semivocala atunci cand in aceeasi silaba sa afla o alta vocala mai accentuata.Pentru ca o silaba trebuie sa aiba o singura vocala.