| litere123 a întrebat:

Cand se dau tezele la ISTORIE si GEOGRAFIE in clasa a 8 a?
Si pentru ce sunt ele, sunt importante pentru liceu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anaM2000 a răspuns:

Buna! Tezele de obicei se dau la sfarsitul lunii noiembrie, inceputul lu' decembrie. Sunt pentru a verifica nivelul de cunostinta fie la istorie, fie la geografie, exact ca la romana si matematica. La media de la sfarsitul semestrului la materia pe care o vei alege, se va calcula exact ca la cele precizate mai sus, plus ca media generala iti va trebui la admitere, deci sa inveti cat mai mult si cel mai important, ce crezi ca te va ajuta mai departe, Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai alta intrebare, te rog sa mi-o adresezi. O seara placuta!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cand le stabiliti cu proful, de obicei sf lu noiembrie, luna decembrie.
Conteaza doar in masura in care au ca relevanta un procent marisor la media de la istorie sau geografie iar media generala iti trebuie la admitere.

| antoniaidk a răspuns:

Depinde la ce liceu vr sa mergi

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Tezele se dau pe la sfarsitul lunii noiembrie sau la inceputul lunii decembrie.Probabil o sa stabiliti cat de curand cu profesorul/profesoara pe cat le dati.Te ajuta la medie.Din cate imi amintesc poti alege la ce vrei sa dai teza.Dar daca ai ales(spre exemplu) la istorie in primul semestru, in al doilea semestru esti obligata sa dai tot la istorie.Nu poti schimba.