| maria11579 a întrebat:

Cand se exercita presiune mai mare asupra ghetii, cand mergem cu schiurile sau cand mergem cu patinele pe gheata? Explicati, va rog!

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Evident ca atunci cand mergi cu patinele. deoarece greutatea ta de 60 de kg sau cat ai ma rog, se concentreaza intr-o suprafata mai mai mica. o sa fie apasarea imensa, ca si cum te apasa un elefant cu piciorul. cand mergi cu schiurile, greutatea se rasfrange pe o suprafata mai mare, 1, 50 m cat au schiurile, si deci presiunea nu este asa mare. daca nu intelegi intreaba-ma din nou sa iti explic mai bine

1 răspuns:
| Spikeyxx a răspuns:

Presiune se exercita mai mare atunci cand mergem cu patinele pe gheata pentru ca lama padinei are dimensiune mica