| anonim_4396 a întrebat:

Cuvintele "gheată" și "gheață" sunt asemănătoare ca formă, diferența fiind dată doar de o mică virgulă sub "t". Cum vă explicați faptul că genitivul îl formează diferit? Primul primeste terminația "ei" (culoarea ghetei), iar al doilea terminația "ii" (volumul gheții)?

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

E un mister.

| T0T a răspuns:

Asa ne e limba si asa suna normal. De ce suna normal? Pentru ca fiecare dintre noi are o "ureche a limbii"

| minrest a răspuns:

Diferenta dintre cele doua cuvinte nu este data de o virgula sub ''t'', virgulele nici nu fac parte din cuvinte, ci este de o litera, deci mult mai mare decat presupuneai tu. Salut.

| sabin89 a răspuns (pentru minrest):

Te salut si eu. Ei, a fost un fel de a spune, cu virgula aia. Dar ca forma, se poate vedea ca sunt asemanatoare, aproape identice. Ca forma, nu ca sens. Ce mi se pare mie interesant este regula dupa care formam noi genitivul, regula prin care cele doua se comporta diferit.