| giliman a întrebat:

Cand se pune must si have to? Am nevoie neaparat, Funda!

Răspuns Câştigător
| Rakanishuu a răspuns:

Must se foloseste atunci cand o obligatie este impusa de cel care face actiunea. Adica vorbitorul este constient ca este necesara acea actiune. De ex: I must go to sleep. = Eu trebuie sa ma duc la culcare. Sunt eu constient ca trebuie sa fac acest lucru in favoarea binelui meu.
Diferenta dintre "must" si "have to" este ca "have to" se foloseste atunci cand altcineva crede ca este necesar. Ex: I have to call my grandmother. = Trebuie sa-mi sun bunica. Putem presupune ca mama a zis ca trebuie sa-mi sun bunica.
Si Must si Have To sunt folosite pentru a exprima obligatia. big grin