| Iachimovschi_Vasile_1916 a întrebat:

Când se pune virgula înainte și după "și"?

4 răspunsuri:
| 0Alexander0 a răspuns:

Dacă avem o frază cu mai multe propoziţii principale coordonate copulativ prin "şi", atunci nu se pune virgulă. Dar dacă între aceste propoziţii se intercalează: - o interjecţie; - o apoziţie sau o propoziţie apozitivă; - un vocativ; - o construcţie incidentă (de tipul celor prin care scriitorul explică acţiunea unui personaj); - o atributivă explicativă, în toate aceste cazuri se pune virgulă înainte şi după "şi", chiar dacă e tot o conjuncţie cu valoare copulativă. De asemenea, se pune virgulă înainte de "şi" dacă apare cu valoare adversativă.
Exemple:
- interjecţie:
Taci, măi, şi ascultă.
- vocativ: Să creşti mare, Ioane, şi să-ţi dea Dumnezeu noroc.
- apoziţie: A plecat cu Cristina, mama lui Radu, şi nu se întoarce decât mâine.
- construcţie incidentă: Să mergem, spuse regele, şi să căutăm mai atent.
- atributivă explicativă: Am încercat să vorbesc cu profesorul de chimie, care era foarte sever cu toţi elevii, şi să-l întreb de ce era greşit răspunsul meu.
Şi copulativ cu valoare narativă, sugerând o înlănţuire de evenimente: M-ai minţit, şi m-ai înşelat, şi m-ai jignit.
Şi copulativ cu valoare de intensificare.
Cu valoare dublă, copulativă şi adversativă, adică atunci când fraza are structura Şi …, şi …. Şi la şcoală e primul, şi la joacă e la fel.

| Hwhhbebbw a răspuns (pentru 0Alexander0):

Dar nu iti e rusine sa răspunzi prin copy paste? Asa pari ori prost ori neștiutor si bagator în seama cu japca.