| Crash94 a întrebat:

Din punct de vedere gramatical, nu se pune niciodată virgulă înainte sau după " şi "?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate pune după (dacă nu este enumerare, vezi contextul). Nu se pune înainte decît în cîteva cazuri exceptionale. Altfel, nu.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda. Ma bucur ca ai inteles cum functioneaza.

| Crash94 explică (pentru anonim_4396):

Cu plăcere. Eram în dubii, din cauză că în ziua de azi nimic nu mai este sigur, cu atâtea schimbări.

| Lariii99 a răspuns:

Hey.
Nu se poate pune virgula INAINTEA cuvantului, dupa nu e nicio problema.
Sper ca te-am ajutat!happy

| Catalin_Vasile_1995 a răspuns:

Se pune doar cand este cu valoare adversativă, adică. Care, adică, arată o opoziţie faţă de ce aţi exprimat anterior.
Funda?

| punguin12 a răspuns:

Virgula se pune dupa si nu inainte. funde?

| punguin12 a răspuns:

Pardon funda vroiam sa zic

| OkiDoki16 a răspuns:

Dupa nu se pune

| FloryGirl a răspuns (pentru OkiDoki16):

De acord cu tine eu nu cred ca se pune in fata sau inaintea lui "si" pana acum nu am gasit nici un text sau cv in care sa am virgule dupa sau inaintea lui "si"

| korgxpro a răspuns:

Corect este dupa ''si'':d

| korgxpro a răspuns:

Corect este dupa ''si'':d.