| anonim_4396 a întrebat:

Cand un triunghi si un patrulater sunt inscriptibile?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Orice triunchi este inscriptibil, iar pentru patrulater, trebuie demonstrat ca cercul determinat de 3 puncte ale patrulaterului trece si prin al 4-lea punct, atunci patrulaterul este inscriptibil in cerc.
Centrul cercului in care este inscris triunghiul format de cele 3 puncte este la intersectia mediatoarelor acelui triunghi, ca sa demonstrezi ca al patrulea punct este pe cerc ai doua variante: Perpendiculara dusa prin mijlocul laturi determinata de al patrulea punct si alt punct din patrulater trece prin centrul cercului, sau distanta de la centrul cercului la punctul respectiv este egala cu distanta de la centrul cercului la alt punct de pe cerc.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Multumesc mult

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Orice patrulater convex, prin ale carui varfuri se poate construi un cerc, este un patrulater inscriptibil.

La fel si triunghiul.

Răspuns utilizator avertizat