| bleakk a întrebat:

Cand va apucati sa cititi o carte,cam cat cititi din ea? Ma refer la literatura, romane, nuvele.Si cum va gasiti timp liber.Eu unul nu am timp sa ma pregatesc pentru ziua de maine pentru scoala.raspunsuri

Răspuns Câştigător
| MadalinaBoca a răspuns:

In primul rand imi fac un program si incerc sa ma incadrez in el, fara exceptii. De obicei imi aloc un sfert de ora pentru a ma pregati cu tot ce inseamna igiena de dimineata si micul dejun. Dupa terminarea cursurilor imi aloc o ora de odihna si pranz. Dupa care ma apuc de citit. De obicei, can d incep o carte, citesc in jur de 30-40 pagini. Important este sa te intereseze subiectul si sa te capteze. Dar ai grija sa nu fi catat de altceva ( calculator, tv, telefon mobil etc. ).
Fa-ti un program strict si ai sa vezi ca e si timp de distractie, invatat, plimbat si tot ce ti-ai propus! Numai bine!

2 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Depinde de zi si de dispozitie... Minim 10 pagini pe zi sau echivalentul unui capitol. Trebuie sa inveti sa-ti gestionezi timpul. Cele mai bune rezultate apar cand te eliberezi de stimulii externi(pc, tv, telefon) si incerci sa te concentrezi pe actiunea de a invata, nu pe ce vei face dupa ce termini. Cu timpul va ajunge sa-ti placa sa inveti si totul va decurge mai usor. Ca sa citesti mai mult incearca sa-ti alegi carti a caror lectura iti face placere, indiferent daca sunt mai copilaroase.

| QeenLiz a răspuns:

Pai în timpul în care mă relaxez în loc sa mă uit la televizor citesc sau în weekend și o citesc pe toată dacă mi se pare interesanta