| Oanapisipisi a întrebat:

Care a fost prima poezia a lui Mihai Eminescu si in ce an?

7 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

"La Mormantul lui Aron Pumnul" in 1866.

| PedoBarbie a răspuns:

La 'Mormântul lui Aron Pumnul'. E dedicată lui Aron.

| Cameliapantiru a răspuns:

Prima poezie a lui Mihai Eminescu a fost "La mormantul lui Aron Pumnul', publicata in anul 1866, intr-o revista a elevilor intitulata "Lacramioarele invataceilor gimnazisti'', cu ocazia mortii profesorului de limba romana Aron Pumnul. Daca mai ai si alte intrebari/nelamuriri referitoare la viata si opera lui Mihai Eminescu, lasa un mesaj si te ajut cu placere! O seara faina!

| Calugarescu_Catalina_2000 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Ma poți ajuta, am nevoie de prietenii cu care a copilărit Mihai Eminescu ca eu stiu numai doi si am nevoie de 4
1. Ion Creanga
2. Veronica Micle
3...
4...

| andrei1237 a răspuns:

Prima poezie aparuta a fost "La mormantul lui Aron Pumnul" in anul 1866.

| OvidiuDrg a răspuns:

Venere și Madonă pe data de 15 aprilie a anului 1870, in revista: „Convorbiri literare"

| OvidiuDrg a răspuns:

Dar mai apare si poezia „La mormântul lui Aron Pumnul" ca fiind prima...una dintre ele