| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost primul stat totalitar?

Răspuns Câştigător
| afurisita a răspuns:

Italia,credhappy

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Rusia,dupa revolutia din Octombrie, din 1917, cand V.I. Lenin a preluat puterea, dupa inlaturarea tarului Alexandru.Astfel,Rusia a devenit primul stat totalitar(URSS), fiind comunisti.

| angel74dm a răspuns:

Da, numai că omu' întreabă care a fost PRIMUL stat totalitar...

The concept of totalitarianism was first developed in a positive sense in the 1920s by the Italian fascists.

Adicătelea Italia a fost primul, că în 1920 nu exista Germania nzistă...

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Regimule totalitare au fost Nazismul-instaurat de Adolf Hitler si a aparut in Germania 2. Fascismul-instaurat de Benito Musollini si a aparut in Italia 3. Comunismul-instaurat de Lenin si preluat mai departe de Stalin a aparut in Rusia!

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Rusia toata ziua happy
Fundita?

| xLouana a răspuns:

Pai totalitarismul a aparaut odata cu comunismul, mussolini a folosit pentru prima data aces concept. deci cred ca Italia

| NuConteazaShinee a răspuns:

comunismul, nazismul și fascismul au fost regimuri totalitare thinking
Comunismul 1917 parca
Fascismul 1920
Nazismul 1933(Cand Hitler devine Cancelar apoi in 1944 Fuhrer-Conducator Suprem)

Deci Russia cred ca a fost prima mai mult ca sigur