| Mirceadumb a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna de fapt tensiunea dintr-un circuit, dar intensitatea si rezistanta? Eu stiu formulele dar vreau sa inteleg pe romaneste ce inseamna sau daca se poate sa faceti analaogie cu altceva. Vreau sa stiu ce sunt de fapt ele (tensiune, intensitate etc.)

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu să te gândești la ele ca la niște lichide care se scurg prin țevi:
- tensiunea e viteza de curgere;
- intensitatea ar fi echivalentă cu debitul (cantitatea de lichid) care curge prin țeavă;
- rezistența e dată de diametrul țevii - cu cât mai mic, cu atât „rezistența" e mai mare dacă vrei să treci aceeași cantitate de lichid.

| Mirceadumb explică (pentru mihai69):

Dupa cum spui. nu ar veni invers? tensiunea este cantitatea de lichid iar intensitatea viteza de curgere?