| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai bun(adica cel mai complet si inovator, de unde poti invata usor si rapid) manual/ghid de programare C++ pe care il stiti(cu titlu si autor)? Se gaseste in librarii si pe net? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citeste aici

http://forum.softpedia.com/topic/81727-resursecarthi-c-i-c/

gastesi o groaza de resurse

| danutzu96 a răspuns:

Eu iti recomand manualele de la editura L&S Infomat autor Tudor Sorin

| Em_Gaby_1992 a răspuns:

De pe YouTube din tutorialele cu peste 100 de parti (zeci de ore de lectii) inveti limbajul la nivel avansat. Poti incepe prin a cauta tutoriale de genul "Learn c++ for beginners" urmate de "Learn advanced c++". De asemenea poti sa-mi dai add la Gaby_em23 pe Skype daca ai intrebari (Sunt student in anul 3 la universitatea Babes Bolyai, specializarea Informatica).

| suntserios a răspuns (pentru Em_Gaby_1992):

I ai recomandat probabil cea mai proasta varianta de a invatat programare si anume... video pe youtube. Pe langa faptul ca se pierde timp foarte mult, video urile pe youtube sunt superficiale, incomplete si uneori chiar gresite

| Clarx a răspuns (pentru Em_Gaby_1992):

Multumesc pentru ajutor. Prima data voi viziona clipurile pentru incepatori de pe You Tube, iar cand voi avea nevoie de ajutor, voi apela la tine. Iti multumesc inca o data!

| Em_Gaby_1992 a răspuns (pentru suntserios):

Iar tu comentezi fara sa ai habar legat de care-i treaba cu videourile de pe youtube (cele in zeci de parti de care vorbeam), doar presupunand ca sunt superficiale, ca vezi doamne, sunt de pe youtube, asa ca cum sa fie altcumva... Pe scurt. te inseli. Nu desfiinta o idee datorita faptului ca tu PRESUPUI anumite chestii. Stii ce e facultatea de info? E un curpins plin de titluri legate de ce ar trebui sa stii. Stii de unde invata studentii info? De pe net in principal (si abilitatea de a stii unde sa te uiti e un skill care la foarte multi lasa de dorit [mai ales pe siteul asta unde se intreaba in general chestii banale din lene de a cauta raspunsul singur]). Bineinteles ca exista carti, cursuri si altele, dar daca combini tutorialele in multe parti (cele care n-au degeaba 150k likes datorita faptului ca explica o idee clar pe intelesul majoritatii) cu un ghid despre oop, cum sa-ti structurezi programele, etc, iesi in castig, pentru ca din tutorialele alea inveti in mare limbajul (bineinteles ca sunt si tutoriale de OOP,, MVC). Nu ajunge sa stii limbajul pentru a fii programator bineinteles, dar daca in paralel inveti despre structura programelor pe care vrei sa le faci o sa-ti fie floare la ureche sa legi cateva idei noi de ceea ce stii deja.

| suntserios a răspuns (pentru Em_Gaby_1992):

Am vazut o groaza de video uri pe youtube sa imi fac o parere despre cat de proasta e metoda asta de a invata programare.

Logic ca studentii invata din mediul online, e o mare diferenta intre o carte online, un tutorial scris online si filmele de pe youtube.

Pe langa ca e o pierdere de timp sa te uiti la un film, pe urma te apuci sa pui in practica si iar te mai uiti odata la o bucata de film, ca na, logic nu retii din prima, apare si efectul de copy paste programing, pe scrut copii ca maimuta ce face ala. Nu iti explica conceptul de programare in sine, pur si simplu iti da cod functional pe care e posibil sa il intelegi, e posibil sa nu il intelegi

Si sa fim seriosi, tu chiar zici ca e bun un tutorial pentru ca are 150k like pe youtube?

| Em_Gaby_1992 a răspuns (pentru Clarx):

Cred ca mai bine ar fi daca mi-i da add de pe-acum ca sa aflu de la tine la ce nivel esti si sa te pot indruma unde trebuie.

| Em_Gaby_1992 a răspuns (pentru suntserios):

Stii ca vorbeam de skillul ala de a stii unde sa cauti? La ce indieni care vorbeau chineza pe fundal cu explicatii scrise in ebraica te-ai uitat tu? Evident ca fiind vorba de YOUTUBE (deci enorm de mult material) foarte mult e prost, de asta am scris explicit ca e vorba de materialele care vin in sute de parti care au fost postate CA MATERIAL DE AJUTOR IN SCOP DIDACTIC, unde tipu ala nu face un program pe care tu-l copiezi, ci sta acolo 30 de minute sa-ti explice o idee cu 15 exemple pana ti-e clar conceptu. Eu nu cred ca te-ai uitat la tutoriale de programare ci mai degraba ai cautat lucruri concrete gen "Stopwatch application c#", "AutoUpdater for Java app", etc, etc, unde bineinteles ca dai de cate-un indian care iti face o aplicatie fara sa-ti explice lucrurile de baza si pe care tu o copiezi si te chinui s-o intelegi. Eu nu asta am recomandat big grin.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

In niciun caz nu e proasta la modul general. Dar ca sa inveti C/C++ probabil ca e. Exista tutoriale bune si exista si tutoriale mai putin bune(nefacute de specialisti). Pentru mine cea mai buna metoda de a invata C/C++(indeosebi C) e sa urmezi un liceu de mate-info, eventual o facultate mai departe. Facand asta esti in stare si singur sa gasesti documentatie/ce iti trebuie oricand. E esential sa stii sa-ti cauti informatia, iar asta nu se gaseste mereu in carti. Sunt anumite limbaje sau tehnologii noi care sunt chiar slab abordate/exploatate in carti, spun din experienta. Tot pe Internet gasesti ici colo (sub orice forma: text, video) mult mai multe. Plus stackoverflow la anumite probleme, care e raiul programatorilor.

Dar de exemplu daca pana si unul din colaboratorii unui framework tine o prezentare video explicand cum folosesti anumite componente de ce sa nu urmaresti? Plus ca e probabil metoda cea mai rapida de a invata/intelege ceva, vazand efectiv ceva scris si care ruleaza. NU zice nimeni sa mai dai pauza la tutorial si sa copiezi cod de acolo. E clar cat de bine intelegi un curs/tutorial in felul asta.

| Clarx a răspuns (pentru Em_Gaby_1992):

Deocamdata nu am cont pe skype, dar am sa-mi fac cat de curand si atunci am sa-ti dau add si am sa te contactez cand am vreo problema. Scuze ca nu am mai intrat pe TPU de vineri. Au fost si sunt inca sarbatorile si stii cum e. Daca tot ai intrebat de nivelul meu, eu sunt in clasa 11, profil mate-info. Ma descurc destul de bine la informatica(C++), dar nu pot spune ca sunt foarte avansat in C++. Daca te mai rog ceva, poti sa-mi dai niste clipuri despre C++ din alea bune de pe YT de care spuneai? Multumesc anticipat!