| squib a întrebat:

Care credeti ca sunt cele trei feluri de gandiri?

Răspuns Câştigător
| happy.....withoutyou a răspuns:

Am 2 variante:

1.nihilism-gindirea foarte pesimista care sustine ca viata inseamna suferinta, si nu mai are sens sa traiesti...
2.gindirea hedonista-gindirea doar pentru ziua de azi, ce sustine ca placerea trebuie traita in prezent, dar ce o sa fie, nu conteaza...
3.gindirea "roata soricelului"-gindirea care sustine ca trebuie sa lucrezi in prezent ca sa ai rezultate in viitor, lucrul fiind neplacut, obositor si plictisitor, totusi pentru un viitor mai bun...
Mi-ai spus 3 feluri de gindiri dar indraznesc sa mai adaug 1:
4.gindirea oamenilor fericiti-gindirea ce presupune placere in prezent si beneficii in prezent, adica iti place ce faci, plus la asta ai si rezultate splendide...

Si al doilea caz:
1.gindirea sufleteasca, a inimii
2.gindirea logica, a mintii
3.gindirea divina:echilibrul dintre cele 2

pupici!

7 răspunsuri:
| JesterRO a răspuns:

Optimist, pesimist si neutru?laughing

| just|breathe a răspuns:

Pozitiva; negativa si neutra...rolling on the floor)))...asta cred eubig grin.

| aysun a răspuns:

Gandirea inteligenta, gandirea normala si gandirea proasta. Mai multe exemple gasesti la gandirea proasta...

| Betty18 a răspuns:

Gandirea cu sufletul, gandirea cu mintea si...gandirea cu capul inferior(asta la baieti)laughinglaughinglaughing

succes

| a2 a răspuns:

Gandire rationala, logica si... emotionala. Sper ca am zis binelaughing O zi buna:*

| squib explică:

Am dat fundita userului erg. missyoumuch pentru ca a fost complex, insa raspunsul nu e asta.
Conform filosofului Niccolò Machiavelli"Exista trei feluri de gandiri:cei care inteleg singuri, cei care apreciaza ceea ce inteleg altii si cei care nu inteleg nici singuri nici cu ajutorul celorlati; prima este cea mai folositoare, a doua este buna, a treia inutila."

| ivonne a răspuns:

Gandirea subiectiva, cea obiectiva, si cea in perspectiva!