| RAY a întrebat:

De ce uni nu pot accepta alte gandiri, personalitati diferite si incep sa i urasca? voi cum sunteti de fel? apropo credeti ca exista ura virtuala?

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Putin spus sa ii urasca, poate vrei sa spui sa ii jigneasca. Trec cu vederea mai departe de astfel de oameni, caci asa cum ai spus si tu la un moment dat intr-un comentariu, suntem diferiti si avem opinii diferite. Cu toate ca eu niciodata nu am schimbat conceptia altora si nici nu am inceput sa rostesc cuvinte jignitoare, de ura, invidie etc..., daca acela asa il duce capul, asta e, tu ca om nu trebuie sa pui botul la ce spune lumea. Faci ca tine si cum crezi tu ca este mai bine pentru tine.

| MihaelaDart a răspuns:

Putin spus sa ii urasca, poate vrei sa spui sa ii jigneasca. Trec cu vederea mai departe de astfel de oameni, caci asa cum ai spus si tu la un moment dat intr-un comentariu, suntem diferiti si avem opinii diferite. Cu toate ca eu niciodata nu am schimbat conceptia altora si nici nu am inceput sa rostesc cuvinte jignitoare, de ura, invidie etc, daca acela asa il duce capul, asta e, tu ca om nu trebuie sa pui botul la ce spune lumea. Faci ca tine si cum crezi tu ca este mai bine pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De dragoste virtuala am auzit, dar de ura virtuala nu.Presupun ca exista si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vor mereu sa aibă ei dreptate.Da, exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi oamenii suntem superficiali din multe puncte de vedere. Hai sa-ti dau un exemplu. Jumatate de clasa isi bate joc de un elev, il ridiculizeaza, si chiar il ataca fizic. Multi elevi din acel colectiv, tocmai pentru ca nu vor sa pateasca asta la randul lor, vor accepta sa devina agresori, desi luati separat, vei observa ca ei nu sunt persoane rele. Ei doar aleg sa faca parte din,, tabara mare'' cea care ofera protectie.
La fel se intampla si in cazul multor homofobi. Multi posteaza pe Facebook ca sunt impotriva casatoriilor homosexualilor si a adoptiei. Tu chiar crezi ca ala e stresul lor in viata de zi cu zi? Nu, doar isi apara pozitia pe care o au, le e frica sa nu fie inscrisi intr-o minoritate.
Ura virtuala e reala, asta stie toata lumea.

| Victor453 a răspuns:

Eu niciodata nu urasc omul daca nu stiu personal ce fel de om este, adica adevaratul el, nu ma bazez pe birfe dar cunostine reale. Da ura virtuala exista, ea poate fi provoca cu un com urit, dizlike, nota mica la poza etc.

| tzuria79 a răspuns:

Ura virtuala, exista. Am avut niste persoane chiar aici pe TPU care mi-au dat tot tipul de mesaje oribile. Am mai avut prieteni la fel, pe IRC, care m-au facut sa ma simt rau. Deci da, exista ura virtuala. O persoana o po-ti cunoaste extrem de bine si virtual, nu doar fata-n fata.

| RAY explică (pentru tzuria79):

Te cred, eu pe irc imi descarcam nervi acum multi anii, aveau pagina fara regulament, era jale acolo.

| Rm12 a răspuns:

Exista ura virtuala, si vorbind 100% in numele meu. Eu am vazut destule caractere, si-am ajuns sa le urasc. De gandire nu-mi pasa, fiecare gandeste ce vrea.

| RAY explică (pentru Rm12):

Gandirea nu e sinonima cu caracterul?

| Rm12 a răspuns (pentru RAY):

Nu, poti avea un caracter vulcanic si sa gandesti ca cel mai pacifist om.

| RAY explică (pentru Rm12):

Pai si cum poti vedea virtual caracterul unui om?

| Rm12 a răspuns (pentru RAY):

Aici e chestia de empatie.