| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai buna scoala de balet din Romania?

11 răspunsuri:
| cutie a răspuns:

Palatul copiilorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa ne spui mai multe detalii despre Casa de balet? Adresa, tarife practicate, informatii despre cursuri.....Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Important pentru. alegerea unui curs de balet!

La alegerea cursurilor de balet (scoli de balet) este foarte important sa va asigurati ca aceste cursuri sunt predate de o balerina sau o fosta balerina profesionista. Singurii balerini si balerine,, adevarati" sunt absolventii LICEELOR de COREGRAFIE (renumite fiind cele din Bucuresti si Cluj).
Atentie! Nu trebuie facuta confuzie intre liceele de coregrafie si sectiile de coregrafie ale scolilor populare de arta, cluburi sau scoli particulare ( ele se adreseaza amatorilor) si nici cu facultatile de coregrafie unde se studiaza o alta forma a dansului - dansul contemporan ( exceptie cei care sunt si absolventi ai liceu. de coregrafie)
Deasemenea este importanta experienta de scena in calitate de balerina (ex. Opera sau Opereta ) dar si experienta pedagogica ca prof. de balet.
Educatia primita in liceele de coregrafie si experinta dobandita in calitate de balerin(a) pe diverse scene isi vor spune cuvantul in pregatirea cursantilor ( insusirea corecta a tehnicilor specifice baletului dar si posibilitea de a patrunde in tainele acestei arte).

| oanavet a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce calitate iti spui tu aceasta părere cu o asa înverșunare prostească? Este total gresit, eronat si nefolositor tot e ai scris acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna scoala din Romania este Liceul de coregrafie din Bucuresti "Floria Capsali"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Liceul de Coregrafie Floria Capsali pentru performanta si meserie! In rest sunt multe scoli, studiouri unde se fac cursuri de balet.dar cum spune mai jos un anonim, citez "este f important
sa va asigurati ca aceste cursuri sunt predate de o balerina sau o fosta balerina profesionista. Singurii balerini si balerine,, adevarati" sunt absolventii LICEELOR de COREGRAFIE (renumite fiind cele din Bucuresti si Cluj).
Atentie! Nu trebuie facuta confuzie intre liceele de coregrafie si sectiile de coregrafie ale scolilor populare de arta, cluburi sau scoli particulare ( ele se adreseaza amatorilor) si nici cu facultatile de coregrafie unde se studiaza o alta forma a dansului - dansul contemporan ( exceptie cei care sunt si absolventi ai liceu. de coregrafie)
Deasemenea este importanta experienta de scena in calitate de balerina (ex. Opera sau Opereta ) dar si experienta pedagogica ca prof. de balet.
Educatia primita in liceele de coregrafie si experinta dobandita in calitate de balerin(a) pe diverse scene isi vor spune cuvantul in pregatirea cursantilor ( insusirea corecta a tehnicilor specifice baletului dar si posibilitea de a patrunde in tainele acestei arte)."
Recomand ca pregatire profesionala ok a prfesorilor Dance with me studio, situat in Piata Romana

| kibiusa99 a răspuns:

Liceul de Coregrafie,, Floria Capsali din Bucuresti

| loulou a răspuns:

Palatul copiilor nu e scoala de dans. Te poti inscrie intr-un grup de balet, insa nu se face ca la scoala.Incearca la liceul coregrafic.winkinghappy

| roxana30 a răspuns:

Si eu am fetita acolo, are 4 ani, platesc 100 de ron pentru 8 sedinte pe luna...sunt putini copii in grupa
http://www.casadebalet.ro/ este saitul lor.Scoala este intre Piata Victoriei si Calea Dorobanti...

| gina_3752 a răspuns:

Pe langa liceele de coregrafie sunt si scoli particulare de balet.
Una dintre ele este Casa de Balet. Fetita mea face balet aici si sunt foarte multumita.

| Romania_Balet_1974 a răspuns:

Informatii despre scoli de balet din Romania gasiti aici: http://www.baletromania.ro/scoli-de-balet/