| DubstepQueen a întrebat:

Care e cel mai lung cuvant scris in limba romana?

Răspuns Câştigător
| BBiiiaa a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere. Electroglotospectrografie (termen medical, 25 caractere) este cel mai lung cuvant cuprins in DEX `98 si inseamna "metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful". Funda? aaaaa sa precizez si sursa:) http://www.bzi.ro/cel-mai-lung-cuvant-din-limba-romana-119916

4 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Cel mai lung cuvant e ala cand zice Gheorghe catre Ion... Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah, Ioane, mi-e somn mah!

| Emmmmmm a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza
Ai aici niste chestiii interesante

http://stirileprotv.ro/......astra.html
pup:*

| Alex9Alexutzu a răspuns:

Cele mai lungi cuvinte din limba romana:

ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 de caractere)

DICLORDIFENILTRICLORMETILMETAN (termen medical - 30 de litere)

GASTROPILORODUODENOJEJUNOSTOMIE (31 de litere)

ENCEFALOMIELOPOLIRADICULONEVRITA (32 de litere)

DIFOSFOPIRIDINNUCLEOTIDPIROFOSFATAZA (36 de litere)

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza (44 de litere)

Cel mai lung cuvant alcatuit numai din vocale: "Uiuiu" - chiot de bucurie

Cel mai lung cuvant care contine o singura consoana: "Acioaiei"

Cel mai lung cuvant care contine numai doua vocale: "Transplant"

Este cel mai lung nume de oras din Romania - Constantinesti (15 litere)

Cel mai scurt nume al unei localitati din tara este: Ip - din judetul Salaj

"C" este litera cu care incep cele mai multe cuvinte in limba romana

"Y" este litera cu care incep cele mai putine cuvinte in limba romana

Consoana cea mai frecventa in cuvintele limbii romane este "R", urmata de "T"

Limba romana este singura limba europeana in care se poate face o propozitie completa, formata din 5 cuvinte, care contin numai vocale (cu un total de 11 litere): "Oaia aia e a ei".
Funda?

| AndraBlue14 a răspuns:

Cel mai lung are 44 de caractere si este : pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. happy Funda? tongue