| IAmSoDifferent a întrebat:

Care e chestia cu "voiam" si "vroiam"? pana la urma cum este corect? Vroiam? nu e verbul "a vrea". adica multi spun "voiam" asta ar insemna verbul "a voi". care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Voiam este varianta corecta a verbului "a vrea" la timpul imperfect. Insa in vorbirea curenta, lumea le diferentiaza oarecum, in sensul ca vroiam= intentionam sa fac ceva, si voiam= am consimtit la ceva (de la a voi).

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu există "vroiam". Voiam vine de la verbul a voi, iar verbul a vroi nu există. Vroiam nu vine de la a vrea.
http://scri.ro/voiam-sau-vroiam-575.html

| valentingb a răspuns:

Intrebarea asta apare foarte des aici.
" Vroiam " este gresit. "Voiam" este corect- de la verbul "a voi"
Uite o explicatie completa, cu unele comentarii (o cearta intre unii pro si altii contra :) care te va lamuri.
http://scri.ro/voiam-sau-vroiam-575.html

| zurick a răspuns:

Vroiam este o imbinare incorecta a verbului a voi si a verbului a vrea

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Eu cred ca este corect "voiam"...Si prin subtritari la filme am vazut asa.

| Madut21 a răspuns:

Există verbul a voi, conjugat corect în forma voiam.
Există verbul a vrea, conjugat corect în forma vream.
Vroiam este o îmbinare incorectă a celor două de mai sus.

| Alex442 a răspuns:

Voiam este derivat cu sufixul -am de la verbul a voi.Cum nu exista verbul a vroi in limba romana, voiam este forma corecta iar vroiam forma incorecta.

| Madut21 a răspuns (pentru Alex442):

Derivare la verb. gen n-are?

| gg4gg a răspuns:

Este corect in ambele feluri.